Tarım Kredi 2023'te 3 Bin Noktada Tüketicilerle Buluşacak

05 Aralık 2023

Tarım Kredi 2023'te 3 bin noktada tüketicilerle buluşacak! Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Aydın, Tarım Kredi ürünlerinin yıl sonuna kadar 2 bin noktada tüketiciyle buluşacağını belirterek 2023'ün ilk yarısında ise hedeflerinin bu sayıyı 3 bine çıkartmak olduğunu söyledi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, AA muhabirine Tarım Kredi Marketler ve KoopBakkal Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KoopBakkal Projesi'nin Aralık 2022 itibarı ile ilk etapta 6 ilde başlatılacağını belirten Aydın, bu illerin Trabzon, Sakarya, Yozgat, Tokat, Konya ve Ankara olduğunu aktardı.

Projede, pilot uygulama dahilinde 250 bakkala bayilik verilmesinin planlandığını dile getiren Aydın, "2023 içerisinde gelişmekte olan depo ve lojistik ağına uygun illerde KoopBakkal projesiyle asgari 1000 noktaya ulaşılması hedeflenmektedir. Son etapta, proje ülke geneline yaygınlaştırılarak 5 büyükşehrimizde 100'ün üzerinde, kalan şehirlerimizde ise 50'şer adet bakkal sisteme dahil edilecektir." diye konuştu.

Aydın, KoopBakkal projesine un, makarna, salça, bakliyat, ayçiçeği yağı, zeytin ve zeytin yağı, süt ürünleri, çay, şeker ve temizlik ürünleri gibi yaklaşık 120 temel tüketim maddesinin satışı ile başlanacağını duyurdu. Aydın, "KoopBakkal'da satılan ürünlerin fiyatları Tarım Kredi Marketler ile aynı raf fiyatında olacak." dedi.

Projeye başvuruların elektronik ortamda yapıldığını ve değerlendirmelerin pilot illerdeki Bakkallar Odası ile müşterek olarak yürütüleceğini aktaran Aydın, projeye dahil edilecek bakkalların büyüklüklerinin 75 ila 150 metrekare arasında ve tek şubeli olacağını ifade etti.

Aydın, projenin faaliyet süresinin en az 5 yıl olduğunu ve çalışma ruhsatının kendisi ya da eşi üzerinde olan bakkalların buna başvurabileceği bilgisini verdi.

Alkollü ürün satışı yapmayan bakkalların proje kapsamında olacağını vurgulayan Aydın, "Finansman ihtiyacı olan bakkallarımıza Halkbank tarafından uygun koşullarda kredi desteği verilecektir. Projenin detayları önümüzdeki günlerde Tarım Kredi-Halkbank-Bakkallar ve Bayiler Federasyonu tarafından bir lansmanla kamuoyu ile paylaşılacaktır." ifadelerini kullandı.

"Ürünlerimizi ekonomik bir fiyatla müşterilerle buluşturmaya devam..."

Aydın, yıl sonu itibarıyla hedeflerinin 2 bin noktada tüketiciye ulaşmak olduğuna dikkati çekerek "2023'ün ilk yarısında ise 3 bin noktada tüketicimizle buluşmuş olacağız." diye konuştu.

Rekabette kaliteyi getirdiklerini, son dönem yaptıkları atakla rakiplerinin kendilerini ciddiye aldıklarını hissettiklerini ifade eden Aydın, rekabetin hem tüketici hem üretici lehine olduğunu söyledi.

Aydın, şöyle devam etti:

"Bir markette diyelim 1500 ürün bulunuyor, bunların 750'si direkt üreticiden veya kooperatiften alınarak TK markası taşıyor. En ucuz olduğumuz 70 ana ürünü yıl sonuna doğru 100 ürüne çıkaracağız. Kaliteyi en ekonomik şekilde müşterilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Zarar etmiyoruz, kar da etmiyoruz. Yıl sonu 100 ana üründe yüzde 0,5 ile yüzde 30 arasında daha ekonomik bir fiyatla ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturacağız."

"Depo sayısı 21'e çıkacak."

Tarım Kredi Marketler Genel Müdürü Orhan Kozan da bu yıl açtıkları mağaza sayısının binin üzerinde olduğunu, çok yoğun bir şekilde projelerinin devam ettiğini anlattı.

Kozan, mağazalarını depoların etrafında açtıklarına ancak büyükşehirlerde artık doyum noktasına geldikleri için yeni depo yapmadan mağaza açma şansları bulunmadığına işaret etti.

Türkiye genelinde depolar açmaya devam ettiklerini belirten Kozan, şunları kaydetti:

"Büyükşehirlerdeki büyümemize paralel olarak 8 yeni depo projemiz var. Rakiplerimiz bizim iş ortaklarımız, son yıllarda marketlerde hızlanmamızla beraber kendi tedarikimizi kendimiz yapıyoruz. 13 depomuz var, yeni yatırımlarla beraber 8 depo daha gelecek, bu depoların yerlerinin hepsi planlanmış, hedefe götüren yerler olacak. Aralık sonu itibarıyla 81 ilin tamamında marketimiz olacak. Şu an 2 ilde yokuz. 5 bin nüfusun üzerinde bütün ilçelere girecek strateji yaptık."

Tarım Kredi Holding Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Yılmaz Bademli, marketlerde satılan ürünlerin alım süreçlerini anlatarak ürünleri tohumdan çatala sunduklarını ifade etti.

Galeri
Çerez Politikamız

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde tarayıcı çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullandığınızda bu şartları kabul etmiş olursunuz.